Hej😎

Det bliver en skøn uge i klubben, det ved vi bare! Og hvor ved vi så det fra, spørger I?
Det er ganske enkelt fordi, at som vores vedhæftede ugeplan(til udprint) beskriver så fint, er der en masse spændende og sjove muligheder for en aktiv og begivenhedsrig uge, i samvær med en masse skønne mennesker.

Så er der jo også den store Gallafest for 6 klasserne på fredag d. 31.5, og som beskrevet i sidste uges skriv, bliver det en aften med blandede følelser, men den perfekte afslutning for en fantastisk årgang🥰

Vi afholder også en stor og prestigefyldt Royal Run- præmieoverrækkelse i dag mandag kl.15. Det gør vi, som en flot afslutning og markering af den store begivenhed, som løb af staben 2. pinsedag, der er i øvrigt to præmier i spil.🥇🏃‍♀️👑

Det var en begivenhed, som hos mange fremkalder den helt store følelse af fællesskab, og med den snarligt kommende EM-slutrunde i fodbold, som kan bringe samme følelse frem i os, har undertegnet forsøgt, at skive en lille klubsang på vores nationalhymne: “Der er et yndigt land”- her beder jeg jer om at udvise både rummelighed og rigelige mængder af overbærenhed.😅🙏

Uge 22

Kom vi prøver, 1, 2, 3 , syng!🗣🎶

Det er en dejlig klub,
som ligger her ved søen
et rigtigt åndehul
et rigtigt åndehul.
Placeringen er rigtig fin,
vi godt gemt væk ved skoven
og det er vores klub
og det er vores klub.

Kom og slå jer løs,
her i vores skønne villa
vi er her jo for jer
vi er her jo for jer.
Vi laver mange skøre ting,
vi ikke rigtig kloge
men det er kærlig ment
ja det er kærligt ment.

Så tilbring tiden her,
det vil I ik fortryde
for samvær vejer tungt
ja samvær vejer tungt.
Og kære børn vi savner jer,
når I os ej besøger
slå nu vejen forbi
slå nu vejen forbi.

Når I nu vokser op,
og kigger lidt tilbage
og minder titter frem
og minder titter frem.
Så håber vi I husker os,
og alle glade dage
vi sammen nød i flok
vi sammen nød i flok.

Til slut vi råber højt hurra,
for klubben over alle
lad Danmark høre jer
lad Danmark høre jer.
Så tak for os og tak for jer,
fordi vi sammen skaber
et dejligt fritidsliv
et dejligt fritidsliv.

Tak for indsatsen, I gjorde det flot! og jeg håber at vi stadig er venner🙏😅

Så vel mødt i klubben, vi glæder os helt tosset til at se jer🤪😍

Kærlig hilsen
Klub 144🥰

Menu uge 22
Mandag: Rustikke flødekartofler.
Tirsdag: Mini pizza.
Onsdag: Pastaret med tomatsovs.
Torsdag: Frikadeller med kold kartoffelsalat.
Fredag: Appelsinkoldskål.