Hej😎

Vi vil gerne starte med at sende en stor tak til alle jer, som mødte op til vores forårskoncert i torsdags.

Vi er simpelthen så begejstrede og taknemmelige for den store opbakning I viser os gang på gang, for vi kan se, hvor meget det betyder for børnene! De er glade, spændte og ikke mindst stolte, når de får lov til at optræde foran et publikum, så tak for jer🙏I får lige en smuk, men  imaginær, buket blomster, værsgo💐

Nedenstående bør forhåbentlig give et overblik over den kommende uge, men hvis ikke, så ret lige gluggerne👀 i retning af første punkt herunder⬇️

Ugeplan til udprint:📆

Vi vil fremover, i disse Aulaskriv, vedhæfte en ugeplan til udprint. Den kan med fordel hænges op i klasseværelserne og på køleskabet derhjemme, og kan desuden være et fint udgangspunkt for en snak omkring om det gode, sjove og inkluderende klubliv🥰

Træning til Royal Run:🏃‍♀️👑🏃

Husk løbeskoene i dag, “Geparden fra Holbæk” Aka: Stig Michaelsen, står allerede klar, og spændt som en bue i startblokken, startskuddet lyder kl. 15.00, kom frisk😁

Der er kakao og kiks efter løbeturen.😉

Kaninhuset:🐇

Dyrehygge efter en lang weekend. Desuden skal der muges ud hos de søde kræ🐰

Onsdag vil desuden byde på et særligt hygge-arrangement, for de dyreansvarlige på bålpladesen. Regitze disker op med noget lækkert😛 🤗

Atalier:🎨

Overskriften i denne uge er fortsat Fedtsten, men der er også muligheder for at lave andre ting. Du kan f.eks. sy en pude til farmor eller hvad med at lave et sejt armbånd til fætter Anders?- Ja mulighederne er mange, og der er nærmest ingen begrænsninger. Naja er behjælpelig med både ideer og praktisk hjælp.

Computerrummet:💻

Vi afholder stor Fortnite- turnering kl. 14.30 på onsdag, så indstil sigtekornet, der er en lækker præmie på højkant🎁

Torsdag er der Esport for 6. klasserne (CS2)

Fredag går Kolja på Pokemon-jagt, hvad med lige at hjælpe ham, med at få nakket nogle farverige monstre! – En opladt telefon er en fordel⚡

Fodboldturnering:⚽Ny dato

Vi afholder, som annonceret i sidste uge, en kæmpe fodboldturnering på klubbens fodboldbane. Vi bliver dog af komplet uinteressante årsager nødt til at flytte turneringen til d.26.4, altså to dage senere end først planlagt.

Det er som sagt en turnering med hold bestående af fem spillere, så snak allerede nu med andre børn om de kunne tænke sig at være med. I kan tilmelde jer i klubbens café, kom så piger og drenge, det bliver fantastisk!

Så kære børn, velkommen til en dejlig uge i jeres klub, vi glæder os helt pjattet til at se jer🤩

Kærlig hilsen

Klub 144🥰

PS: Nyttige links:

Gladsaxekortet – Betalingskort

Ugeplan til print

K l u b 1 4 4 | Fritids/skoleklub

Menu uge 16:

Mandag: Pizza

Tirsdag: Hotdogs (lavet på bål)

Onsdag: Bagte kartofler med salat og dressing

Torsdag: Frikadeller på rugbrød med surt

Fredag: PandekagerSe mindre